Yangın Söndürme Köpüğü Nedir?

heading

Yangın Söndürme Köpüğü Nedir?

Köpük hava dolu baloncuklardan oluşan yoğun bir bileşimidir. Köpük üç bileşenden oluşmaktadır.Köpük,Su ve Hava. Oranlanmış su ile köpük konsantresi karıştırılarak köpük çözeltisi elde edilir. Köpük çözeltsinin hava ile karışımı, köpük yapıcı cihazlardan geçirilmesiyle sağlanır.
Köpük Hesaplama
Kullanım Tavsiyeleri
MSDS & TDS

Köpüklerin dünyada ilk defa parlayıcı likit yangınlarında kullanılması 1900 lü yıllara dayanır. Bu yıllarda henüz mekanik köpükler icat edilmemiş olup sadece sodyumbikarbonat ve alüminyumsülfat reaksiyonundan elde edilen CO2 gazının köpürme ajanları ile elde ettiği kimyasal köpükler kullanılmıştır. Mekanik köpüklerin icadı 1930 yıllarından itibaren olmuştur. Sentetik köpük yapıcı ajanlar köpük yapıcı cihazlar ile belirli bir oranda atılmak suretiyle kullanılmaya başlanmıştır.
Köpüğün kalitesi ve kalitesinin kontrolü
İyi kalitede bir köpük;

*Suyu bünyesinde tutmalı,

*Isıya karşı dayanıklı olmalı,

*Yakıta karşı dayanıklı olmalı,

*Dağılmayan stabil örtü yapmalı

*Yakıt yüzeyici kaplayacak kadar akıcı olmalı,

*Zehirli buharları geçirmeyen bir köpük battaniyesi oluşturmalı.
Isıya Karşı Dayanıklılık
Yakıta Karşı Dayanıklılık
Parlayıcı Buharları Geçirmeyen Köpük Battaniyesi
Köpük Nasıl Çalışır

1- Sudan farklı olarak köpüğün yoğunluğu yanan sıvının yoğunluğundan daha düşüktür. Bundan dolayı yüzme özelliğine sahiptir ve deliksiz sıkı bir köpük tabakası oluşturur.

2- Bu köpük tabakası havanın (oksijenin) yanan sıvıya ulaşmasını önler ve yangını boğar.

3- Yangını bu şekilde bastırmak herhangi bir gaz sızıntısını da önler. Aksi takdirde bu gazlar atmosfer ile temas ettiğinden ve yeniden oksijenlenmesinden dolayı tutuşabilir.

4- Köpükteki su oranının yüksek olmasından dolayı yakıt yüzeyi ve çevresindeki metal yüzeyler hızlı bir şekilde soğumaya başlar ve durumu kontrol edebilecek hale getirir.
5- FFFP tip, AFFF tip ve B Class köpüklerde bulunan film yapıcı malzeme tutuşma zincirini kırar ve tutuşma tehlikelerini önler. Sentetik köpük konsantreleri, film yapıcı köpüklere benzerliğinden dolayı AFFF adı altında satılabiliyor. Lütfen film yapıcı ürünü satın almadan önce film yapıcı olup olmadığın teyit ediniz.
Genleşme Oranı ( Expansion)

Genleşme oranı köpük çözeltisinin genişlemiş köpüğe olan oranına denktir. 3 tür genleşme vardır.
Köpük Tipleri

Köpükler kimyasal bileşen ve karakteristil performanslarına göre gruplandığında 7 ana tipte incelenebilir.
1- Protein Köpük Konsantresi ( P )

Hayvan tırnak boynuzlar ile çeşitli metalik tuzlar ve katıklar ile  hidrolize edilmesinden elde edilen köpük tipidir. Hidrokarbon yangınlarına karşı kullanılır. Genellikle %3 ve %6 oranında üretilirler.

Isıya karşı olan dayanıklılığı, yüksek kararlılığı ve geç geri alev alması avantajlarındandır.

 
2- Fluoroprotein Köpük Konsantresi ( FP )

Protein köpük konsantrelerine fluoroprotein yüzey aktif ajanları ekstrakte edilerek elde edilen köpük tipidir.

Protein köpüklerin özellikleri yanında , yakıt yüzeyinde daha hızlı akış sağlaması , bastırma kuvveti ve söndürme kabiliyeti protein köpüklere karşı olan avantajlarıdır.

 
3- FFFP ( Film Yapıcı Fluoroproteinler )

Protein köpük ile film yapıcı yüzey aktif ajanların ve stabiliatörlerin kombinasyonu sonucu oluşan köpük tipidir.

Çok yanıcı ve parlayıcı hidrokarbonların yüzeyinde etkili bir şekilde film yapar. Bu film AFFF’de olduğu gibi yanıcı buharları bastırırr. Fluoroproteine kıyasla daha hızlı bastırma etkisine ve kararlılığa sahiptir. %3 ve %6 oranlarında kullanılır. Düşük genleşmeli lasnlarda 10:1 oranına, orta genleşmeli lanslarda 50:1 oranına kadar genleşebilirler. Aynı zamanda FFFP’ler çok düşük genleşmeli lanslarlada kullanılabilirler.

Standart film yapıcı köpük konsantreleri polar solvent yangınlarında kullanılamaz.

 
4- AFFF ( Film Yapıcı Köpük Konsantresi )

Sulu film yapıcı köpükler, fluorokimyasal surfaktan ve sentetik köpük yapıcıların kombine edilmesi sonucu oluşan, tatlı su ve deniz suyu ile kullanılmaya uygun olan köpük tipidir.

AFFF’nin oluşturduğu film tabakası hidrokarbon yakıtların yüzeylerinde hızlıca yayılarak yangını etkili bir şekilde söndürür, soğutma yapar ve yanıcı buharları geçirmeye bir örtü oluşturur. Yakıt yüzeyine yayılan film tabakası bir şekilde dağılsa bile tekrar eski halini alır.

AFFF köpükler başlıca kullanım alanları  petrol rafinerilerinde, akaryakıt tankerleri, akaryakıt depolama tesisleri olduğu gibi düşük yüzey gerilimi sayesinde kullanışlı ıslatma ajanı olduğundan A sınıfı yangınlara da karşı kullanılabilir. Düşük, orta ve çok düşük genleşmeli lanslarla uygulanabilir.

Polar solvent yangınlarında etkili değildir.

 
5- Sentetik Köpük Konsantreleri

Sentetik köpük, sentetik bazlı köpük yapıcılar ile stabilizatörlerin kombinasyonu sonucu oluşan köpük tipidir. Orta ve yüksek genleşmeli olarak kullanılır. İyi akışkanlığa ve bastırma kabiliyetine sahiptir. Kısa drenaj zamanı, ve yakıt yüzeyini geç kaplama seviyesi dezavantajlarındandır.

Bu yüzden akaryakıt yangınlarında çok tercih edilmez.

Fakat geniş alanlarda maksimum koruma sağlar. Özellikle depolar, hangarlar, makine odaları, gemi güverteleri, maden ocakları ve bodrum katlarda kullanılması tavsiye edilir.

Yüksek genleşmeli jeneratörlerle 1000:1 oranında köpürtülebilir.

%1,5 %2, %3 ve %6  oranında tipler mevcuttur.

 
6- Ar Tip Köpük Konsantreleri

Polar solventler yani suyla karışabilen yakıtlar, hidrokarbon yangınlarının söndürülmesinde kullanılan köpüklerin ördüğü köpük tabakasını yok eder.
uygulama esnasında ve sonrasında
uygulama esnasında ve sonrasında

Bu tip yakıtlarda ‘Alkole dayanıklı’ diye bilinen köpük tipi kullanılır. Genellikle AFFF ve FFFP bazlı olarak üretilir. 2 tipte doğru uygulama teknikleriyle hem hidrokarbon hem polar solvent yangınlarına uygulanarak çok amaçlı (multi-purpose) köpük konsantrelerini oluştururlar.

AR tip köpüklerin bünyesinde bulunan polimerik katkı maddesi polar solvente karışana kadar köpüğün bünyesine tutunur. Polar solvent ile çarpışan köpük içerisinde bulunan polimerik membran yüzeye polimeril bir film tabakası örerek söndürmeyi sağlar. AFFF ve FFFP özelliklerine ek olarak yüksek kararlılık ve geri alev alma direnç seviyesi polimer katkı maddesi sayesinden sağlanmıştır.

Yangın Söndürme Köpüğü Nedir?

Yangın Hidrant Vanaları

Yangın Hidrant VanalarıYangın Hidrant VanalarıKULLANILDIĞI AKIŞKANLAR Su AvantajlarıAnında müdahaleŞok etkisi yokturOtomatik boşaltmalıdırPompalama olayı yokturKULLANILAN SEKTÖRLER Fabrikalar, depolar, binalar ve endüstriyel tesislerin su ile söndürme sistemlerinde, ayrıca şehir ve kasabalarda yangın sırasında direkt müdahalenin yanında itfaiyenin su alabilme amacına yönelik olarak kullanılmaktadır.ÇALIŞMA SISTEMI Açma-kapama diski, özel hidrant anahtarı ile açma yönünde çevrildiğinde hareket borusunu, aşağı doğru hareket ettirir. Böylece s&uDEVAMI

Ucuz Yangın Kapısı ve Yangın Kapısında Kalite

Ucuz Yangın Kapısı ve Yangın Kapısında Kalite   ‘’Ben ucuz mal alacak kadar zengin değilim’’ diye İngilizlerin söylemiş olduğu bir söz vardır. Bazıları bu sözü duymamış olabilir; ama eminim ki, İngilizlerin bu sözü çoğunluğun bildiği bir sözdür. Neden mi bu söz ile yazımıza başlangıç yapıyoruz? Çünkü kalite aranmadan, gerekli araştırma yapılmadan sırf ucuz olduğu için yöneldiğimiz birçok ürün bizi hayal kırıklığına uğratabilmektedir. Hele ki almamız gereken ürün, insan hayatını son derece ilgilendirecek boyutta isDEVAMI

Yangın Kapısı Fiyatları ve Fiyat Politikaları

Yangın Kapısı Fiyatları ve Fiyat Politikaları Yangın kapısı ile ilgili üretim firmalarının cazibesini arttıran önemli etkenler vardır. Bu etkenler; firmanın yönetmeliğe uygun olarak üretim yapması, monte edilen kapıların bina bileşenlerine uyumu ve sağlamlığı, kalite standartlarını kaybetmeyecek şekilde hizmet sağlaması ve çalışanların müşteriye olan bilgi alt yapısını vermesi olarak sayılabilir.. Bu temel etkenlerin yanında, müşteriyi memnun etmeyi sağlayacak, müşteriye kalitenin yanında maddi anlamda da cazip edecek temel etkenlerden bir tanesi hiç şüphesiz ki firmanın yangın ekipmanlarındaki fDEVAMI

Yangın Kapılarının Çeşitleri ve Özellikleri

Yangın Kapılarının Çeşitleri ve Özellikleri Yangın kapıları, yangın tehlikesini ortadan kaldırabilmek, can ve mal kaybını en aza indirgeyebilmek için alınan tedbirler kapsamında muhakkak önemsenmesi gereken pasif yangın tedbirlerinden bir tanesidir. Bu tedbirleri alırken bu kapılar hakkında bilgi sahibi olabilmek ve kaliteyi gözetebilmeniz adına firmamızın tecrübesini her anlamda siz değerli müşterilerimize aktarmak istiyoruz.   Yangın kapılarının üretimleri, monte edilecek binanın bileşenleri ya da yangın kapılarını yaptıracak olan kurumun insan kapasitesine göre farklılıklar arz edebilmektedir. ''Kalite sDEVAMI

Yangın Kapısı Nedir ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yangın Kapısı Nedir ve Nelere Dikkat Edilmelidir? Yangın kapısı,yangın esnasında insanların güvenliğini sağlamak, can ve mal kaybını en aza indirgemek için yangın çıkan ortamla bağlantıyı kesen en temel yangın önlemlerinden bir tanesidir.       Okullarda, hastanelerde başta olmak üzere birçok kamu kurumunda da bulundurulması zorunlu olan bu kapılar; ticaret amaçlı binalar, toplanma amaçlı binalar gibi toplu kullanım alanlarının olduğu ortamlar için olmazsa olmaz güvenlik mekanizmalarından biri olarak sınıflandırılmaktadır. ''Yangın kapısı'', birçok binaDEVAMI

Yangın Merdiveni Firmaları

Yangın Merdiveni Firmaları Yangın Merdiveni Firmaları Yangın merdiveni kullanımının yapılan düzenlemelerle zorunlu hale gelmesi merdiven üreten firmalarının sayısında artış yaratmaktadır. Bu durum her ne kadar ilk bakıldığında avantaj gibi görünse de bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Örneğin yangın merdivenlerinin yangına belli bir süre dayanıklı malzemelerden, çelikten üretilmiş olması gerekir. Ancak bazı firmalar daha ucuza mal edebilmek adına kaliteden ödün vermekte ve insan hayatını tehlikeye atmaktadır. Bundan dolayı yangın merdiveni firmaları arasında seçim yaparkDEVAMI

Ucuz Yangın Merdiveni

Ucuz Yangın Merdiveni Ucuz Yangın Merdiveni Ucuz kelimesi ilk duyulduğunda kulağa hoş gelse de yangın merdiveni için bu kelime kullanıldığında beraberinde birtakım sorunları getirmektedir. Çünkü bazı firmalar ucuz yangın merdiveni üretmek için kalitesiz malzeme kullanmakta ve insan hayatını tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle her ucuz yangın merdiveni hemen satın alınmamalı, önce üretici firma incelenerek firmanın yaptığı üretimin standartlara uygun olup olmadığı gözden geçirilmelidir. Aksi durum söz konusu olduğunda yangın tehlikesi anında can kaybı ciddi boyutlara ulDEVAMI

Yangın Merdiveni Fiyatları

Yangın Merdiveni Fiyatları Yangın Merdiveni Fiyatları Yangın merdiveni fiyatları çeşitli faktörlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bunların başında işçilik gelmektedir. Üretimde işçilik ne kadar fazla ise buna bağlı olarak fiyatlar da artmaktadır. İşçiliğin haricinde merdivenin üretiminde kullanılan malzemeler de fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Bu aşamada merdivenin hayati önem taşıdığı göz önünde bulundurulmalı ve üretiminde kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Aksi takdirde yangın tehlikesi esnasında can kaybı ciddi seviyelerde yaşanmaktadıDEVAMI

Yangın Merdivenleri

Yangın Merdivenleri Yangın Merdivenleri Yangın anında can kaybının çok olmasının en önemli nedeni yangına karşı alınan önlemlerin yetersiz olması ya da hiç önlem alınmamasıdır. Bu önlemler içerisinde yangın merdiveni ilk sıralarda yer almaktadır. Genellikle ülke çapında z tipi yaygın merdivenleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu merdivenler yapılırken yangına uzun süre dayanıklı olması nedeniyle çelik malzeme kullanılmaktadır. Çeliğin yanı sıra yangına dayanıklı olan baya ve buna benzer maddeler da merdivenin içerisinde yer almaktadır. Ateş ilDEVAMI

Yangın Merdiveni

Yangın MerdiveniYangın Merdiveni Yangın tehlikesi günlük hayatın her anında beklenmedik şekilde ortaya çıkabileceğinden dolayı insanların buna karşı önlem alması gerekir. Alınacak önlemlerin başında yangın merdiveni ve yangın kapıları gelmektedir. Yangın merdiveni ve kapılarının hangi binada ne şekilde olması gerektiği yönetmelik çerçevesinde belirtilmiştir. Buna göre yangın merdivenleri mutlaka korkuluklu olacak şekilde yapılmalı ve yangın anında binanın kısa süre içerisinde boşaltılmasına imkan vermelidir. Buna ek olarak yangın merdiveni türleri i&cDEVAMI